Петар I је господарио Русијом чија се територија распростирала од Пробалтика па до реке Дон, не даље. Москва је тада била погранично место а сибирско царство све до 1676. године се није потчињавало Москви. Али ту земљу не треба бркати са Сибирским ханством које је много раније уништио и покорио Иван IV Васиљевич.
Многи извори потврђују да је до средине 17. века постојало Сибирско царство и великог кнеза свих Руса Алексеја Алексеевича. Али је скривана па у књизи Милера “Историја Сибира), она иде до шездесетих година 17. ека а писање о ранијем раздобљу се сматрало опасним. На подружју Сибира још увек живе потомци тих који су по сопственим речима бели Европљани али се не сматрају Русима и ту су много хиљада година пре него што су уопште настали Руси. Код њих има и богато усмено предање, исто као што таквих предања има код нас Срба.
Дакле, историја Сибира пре средине 17. века није ишла у прилог Петру I. Трагови тог старог царства има и на картама, и пример је карта из 1709. године издата од Г. Делилја, која се зове “Карта Москве, јужни лист”. На њему има једна велика област под називом “Tartarie Moskovite”, или “Московска Тартарија” (мада сам већ раније писао и правилно је Татарија). Ту се такође видело и Казанско царство и Астраханско царство. И то као независне државе у односну на Русију која је рада била.
Сматра се да је чак и почетком В XVIII в. Сибир био самосталном државом и то је потврђено и картама из тих времена. Један од њих је и карта Азије, издата 1754. године а где се Сибир назива GRANDE TARTARIE, односно Велика Тартарија и са јасно уцртаним државним границама. Они су имали врло јаку трговину а био је и чувен северни пут где су бродови из Азије долазили на север Сибира морксим путем (узгред речено, сад постоји размишљање да се тај пут опет покрене, јер много скраћује путовање бродовима). Званичној Русији то тада није одговарало и спремала се за рат. Чак су издате и тзв Сибирске кованице 1757. године. Грб Сибира је био змај и претпоставља се да светац на Руском грбу који убија змаја, у ствари представља уништавање Сибира а не некакву митску причу. Занимљиво када се данас види из Руских извора грб Сибирског царства, ту се стављају два коња у пропињању а што је прекопиран један Пољски грб.