Невидљива преписка

У прошлости, када је преписка била на папиру, постојала су разна невидљива мастила да се сакрије порука. Данас, када постоје многе основе за тврдњу да је слобода и приватност угрожена, потреба за таквом врстом преписке је више него потребна. Власт, систем, држава, разне службе и како год их звали, имају своју потребу за надзирањем становништва. Са једне стране то је и оправдано јер треба спречити разбојништво разних врста али са друге стране, ту има прилично злоупотреба и власт постаје власт ради себе.

Сешн је вероватно најбољи тренутно од свих платформи за "невидљиву" преписку

Сешн је вероватно најбољи тренутно од свих платформи за “невидљиву” преписку

Како су рачунари, паметни мобилни и интернет свеприсутни, тиме је и присутна преписка на њима. Оно што је очигледно је да највећи део тих рограма (или апликација) за преписку, захтева корисников број телефона за регистрацију услуге. А сим картица представља велику претњу приватности. У много земаља, тај број телефона је повезан са особом и његовом личном картом. Сасмим тим одређене службе, а које не морају бити у служби народа, имају дословно све о кориснику. Скоро је један корисник, у Русији завршио у затвору јер је у својој преписци изразио неслагање са учешћем Русије у СВО. По закону- дискредитација РФ. Не смеш да мислиш ван онога како је речено. Осим тога, постоји веза између телефона и историје порука и кориштења интернета и то ствара PII (personally identifiable information), нека врста досијеа о кориснику мобилног. А то може бити кориштено као материјал за многе врсте злоупотреба. То је својеврсна друштвена графика особе и која се може да буде опасна у нечијим рукама. Провајдер може да ћини са вашим подацима шта хоће и учинити их доступним било коме. Чак и неком ко није у служби а добар је са неким из службе, то сам искусио на личном примеру. Као облик контроле је и то да многе услуге захтевају број телефона да би као осигурали и оверили свој налог. И најважније- са сим картицом у мобилном, увек ћеш бити праћен.

Чак и неке доста безбедне платформе као што су Телеграм или Сигнал, користе број телефона за регистрацију. Мали је број тих који не траже телефон за регистрацију али траже електронску пошту. Такав је рецимо Дискорд, који је пре неки дан забрањен у Русији. Сматра се врло приватном платформом. Али на срећу, постоје и платформе за преписку, које не раже баш ништа, нити број мобилног а нит електронску пошту, а сматрају се веома сигурним и још су бесплатни. Ево овде неких од њих.

Skred

Скред не тражи нит број телефона а нити електронску пошту. Једноставно се инсталира. Онда треба да пошаљете позив за повезивање, и најбоље ако је неко ту поред вас па се одмах ту повежете. Тако је најсигурније али може и на неки други начин да се пошаље тај позив. Сва преписка, позиви, размена материјала, су потпуно шифровани. Могу да се шаљу и поруке са самоуништењем. У овом програму се могу урадити више профила, у зависности где сте, јер има ту и тзв. соба за разговоре. Сваки профил има своје име и профилну фотографију.

Keybase

Кибејс је софтвер отвореног кода који не тражи нит број телефона а нит електронску пошту. Додуше, касније понуди да се ти подаци унесу али нема потребе за тим. Подаци ту се не деле ни са ким. Сва преписка и размена материјала су шифровани. Има нека претпоставка да се ова платформа за преписку користи од стране тих који праве разне митинге, демонстрације и слично.

Session

Сешн је ту за те који воле највиши степен анонимности! Као и ови горе поменути, не тражи нит број телефона, нит електронску пошту, региструје се без тога. Добије се јединствени Session ID, којим се повежете са другом особом. Сешн ради као децентрализовани, и ништа од података се не смешта на неком главном серверу. Подразумева се да је сва преписка строго шифрована као и све од материјала што размените ту. Има могућност стварања дискусионих група.


И ни једна од тих платформи горе не тражи ништа од личних података. Да би то све ипак добро радило, треба водити рачуна о следећим стварима. Најбоље да за те потребе изаберете телефон који никада дотле нисте користили. Стари вам је сигурно обележен и имају пуне податке о њему, где год да се појави. Друга битна ствар је VPN. Ови плаћени су најбољи јер за уложен новац се добије додатни квалитет услуге али ако нисте у могучности, може и неки бесплатни. За сада је Протон најбољи бесплатни VPN, који по особинама не заостаје много са плаћеним програмима. Ако то све и решите, будите сигурни да ваш саговорник има слично подешен мобилни, јер ако на његовом мобилном има Фејсбук, ВоцАп, Вајбер… ништа од приватности јер су ти програми подешени да скупљају све што ви пишете, крстарите интернетом и слично. Овде на сајту има и чланак “Псеудоанонимност” и може јако добро да помогне уз овај текст.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *