Некада је у Русији био обичај да се на дан светог Евстигнеја направи јечмени хлеб од првог откоса. Њега су јели са свежим луком, сољу и квасом. Веровало се да даје телу здравље а лице изгледа млађе. Петар Велики је волео јечмену кашу са млеком. Свето писмо такође помиње јечмени хлеб. У старом завету се описује како је пророк Елисеј са двадесет јечмених хлебова нахранио сто људи а у другом случају пише како је Исус направио чудо нахранивши пет хиљада људи са пет векни јечменог хлеба и две рибе. Муслимани тврде да је јечмени хлеб био основни хлеб великог пророка Мухамеда.

Хлеб од јечма је особен по својој тамној боји и треба му дуже време да се испече
Јечмени хлеб је био основни хлеб војске римског царства а такође и гладијатора. И римски војници и гладијатори су били познати по својој снази и издржљивости и да су могли да марширају сатима са тешком опремом.
Једноставно говорећи, јечам је једно од три угљенохидратних растиња које има уравнотежен састав и које могу телу да пруже енергију. Друга два су кромпир и пиринач. Као што се види, јечам није само за пиво, како га највећи део људи зна.
Шта му то дође јечам
Јечам је житарица, слична је пшеници, и код нас је припитомљен у неко слично време. У Мисиру и Палестини је то било уобичајено биље. У старим књигама из древних времена, помиње се пшенични хлеб од пшеничног брашна, и јечмени хлеб, који је првенствено сматран хлебом за сиромашне.
Протеиниски састав у јечму је бољи него у пшеници. Као хлеб најчешће се среће мешавина где је једна трећина јечам а две трећине пшеница, ређе се среће чист хлеб од јечма. По својим особинама и пекарским својствима, јечмени хлеб је најсличнији ражаном хлебу. Хлеб од јечма има свој јединствени јак укус. Брашно од јечма је врло осетљиво и захтева посебно брижне услове чувања и то је наводно један од разлога зашто је мање заступљен у пекарској индустрији. Данас се јечам не може наћи у дивљем изворном облику али могу се наћи старе сорте.
Чувар здравља
Годинама уназад иде хајка на хлеб и његов лош утицај на здравље али се некако тихо истиче да неки имају добар утицај на срчани систем, спречава настанак рака и има добар учинак на дуговечност. У том случају, који су то пекарски производи здрави и зашто…

У већини случајева наилазимо на мешани хлеб од јечма и пшенице
Одговор на то питање долази од америчког доктора Стивена Гандрија, који се позива на научна истраживања. У књизи “The Plant Paradox”, јечмени хлеб је низак по саставу угљенохидрата, али зато има доста витамина и минерала, влакана, богат селеном и још много других састојака које нећете наћи у другим житарицама и прехрамбеним сировинама. А поготово нема у прерађеном белом хлебу. Данас је код нас бели хлеб узет као симбол нечег отменог али некад, кад је неко на тешкој животној муци, народ је говорио “по беломе свету на беломе хлебу”.
По речима нутрициониста, благодети хлеба од јечма је значајнији и већи него од других зрна. Јечмени хлеб има много мање масти (1.8 грама на сто грама зрна) и калорија а много више влакана (15.9 грама на 100 грама зрна) и микроелемената. Исхрана таквим хлебом смањује ризик од срчаних обољења, шећерне болести и неких врста рака. Постоји и студија урађена од стране National Library of Health где се јечмени хлеб везује за здраво старење. Тај њихов документ тврди да јечам има вишеструке користи за здравље, укључујући и моћ да смањује садржај липопротеинског холестерола у крви а самим тим смањују могућност срчаних обољења. Има низак гликемијски индекс што побошљава контролу глукозе у крви и нивоа инсулина, а што је добро за здрав организам и смањење масних наслага.
Сто грама зрна јечма има: Витамин B1 (тиамин) 29% дневних потреба, Витамин РР (никотинска киселина) 26% дневних потреба, Биотин 22% дневних потреба, Витамин B6 (пиридоксин) 20% дневних потреба, Холин 15% дневних потреба, Витамин B2 (рибофлавин) 10% дневних потреба, Витамин B5 10% дневних потреба. Такође има фитостероле, који се сматрају важним за подмлађивање, 154,5 мг (280,9% од потребне дневне дозе). Горе поменути селен има 46% од дневних доза
Лек за срце
На истоку се и даље сматра да је јечам лек за срце. Од раније је познато да смањује ниво LDL холестерола, који се сматра лошим холестеролом, који ствара наслаге у крвним судовима, а што је један од видова обољења срца и срчаних судова. Велики садржај влакана помаже у спречавању свих врста обољења трбушне дупље, а влакна такође спречавају развој рака. Та влакна такође избацују из тела разне производе распада и извлаче отрове.

Хлеб од нама најкорисније житарице, јечма
Научници са Универзитета Монтана, САД, су урадили једно истраживање, и понудили су дијету засновано на производима од јечма, почев од јечмене каше, хлеба и разна лецива од јечма. Група је јела три пута дневно производе од јечма и тако шест недеља и код њих је смањен холестерол у крви за 15%. У исто време је била група која је јела производе од пшеничног зрна и код њих није уочено никакво побољшање здравља, холестерол остао исти.
Јечам и производи од њега, могу да једу готово сви, једино су ограничени који имају глицинску енцефалопатију. Из мог личног искуства могу да кажем да ако је јечам стара сорта, онда је укус свега што урадите од њега немерљив!!